
Az Asus 2023-as laptopkínálata elég vadul néz ki papíron. Eget rengető és formabontó újítások nem születtek ugyan, viszont szerintünk nagyon átgondolt és nagyon hatékony fejlesztéseken estek át a fő modellek, amik így elég szép sebességnövekedést érnek el az elődökhöz képest.
Sorra vesszük a modelleket is, és kitérünk arra is, hogy érdemes-e, illetve kinek lesz érdemes fejleszteni az idei modellekre.

Egészséges ráncfelvarrás, Asus Zephyrus G15 G16
A lista tetejéről indulva azonnal egy kicsit nagyobb és talán a legkézenfekvőbb ráncfelvarrást találjuk. A Zephyrus széria tavalyi legnépszerűbb tagja a G15 kivezetésre került, és helyét idén átvette a G16-os modell, ami méretre szinte pontosan ugyanakkora, mint elődje, viszont a keskeny keretnek köszönhetően egy 16 colos 16:10-es képarányú kijelzőt kapott.A másik nagy változás ebben a szériában, hogy ennél a modellnél idén az Asus az AMD processzort lecserélte az új, 13. generációs Intel procikra, amikből egészen i9-13900H-ig fogunk találni konfigurációt. A 14 mag és a 20 szál elég szép teljesítménynövekedést produkál a tavalyi modellhez képest, és persze a grafikus kártya is megkapta a 40-es széria legjavát.
A felsőpolcos konfig ennél a modellnél RTX 4070 8GB DDR6 videórammal, ami 120W-on pörög a gépben.
Ezek a változtatások felhozták a Zephyrus G szériát egészen az M széria teljesítményéhez. Akkor viszont logikus a kérdés, hogy oké, de mi lett az M16-tal?

Asus Zephyrus M16
Nos, az M16 egy kicsit többet kapott egy ráncfelvarrásnál. Ennek a modellnek idén teljesen újratervezték a sasszéját, grafikus végen egészen nVidia RTX 4090-ig megy a felszereltség, ami 145W-on pörög. Processzor tekintetében szintén Intel, és szintén i9-13900H a top konfig.Az új sasszénak köszönhetően az idei M16-os modellnek már két memória foglalata van, ami sokaknál volt visszatartó erő a tavalyi modellnél. A tavalyi M16-nál csak egy memória szlot volt, egy modul pedig az alaplapra volt forrasztva, ami erősen korlátozta a bővíthetőséget.
Az idei modell így egészen 64GB RAM-ig bővíthető, viszont itt muszáj visszakanyarodnunk kicsit az előző modellre, ami nagyon úgy néz ki, hogy a tavalyi M16 sasszéjába lett beépítve, emiatt az idei G16-nál szintén csak egy memóriafoglalat van, egy modul pedig az alaplapra van forrasztva.
Ez az emberek többségénél nem egy nagy érvágás, és a Zephyrus G széria kétségkívül egy polccal alacsonyabban helyezkedik el az M szériánál, és nyilvánvalóan a gyártás is olcsóbb, ha egy modul az alaplapon van, plusz a hűtés is hatékonyabb, de az biztos, hogy ha a G széria is megkapta volna a két foglalatot, akkor azonnal ezt választottuk volna meg a legjobb gamer laptopnak idén. A felsőkategóriás gépek közül legalábbis mindenképp.
Visszatérve az M16-hoz, az idei modell végre kapható lesz egy 2560x1600-as felbontású, 240Hz-es képfrissítésű mini LED kijelzővel is, ami támogatja a G-Sync-et, a Dolby Vision-t, és PANTONE által hitelesített is.
Ez a kijelző igen vonzó lesz grafikusoknak, videóvágóknak, kontent kreátoroknak. Ez a panel a krémek krémje, ezekre a munkákra, ráadásul ilyen teljesítmény mellett nehezebb jobb konfigot találni.
Az M16-os hűtés tekintetében is kapott egy szép upgrade-et, ebben a modellben már három ventilátor gondoskodik a hűtésről, így biztos, hogy nem fog leoldani a 145W-on ketyegő 4090-ünk.

Asus Zephyrus G14
A 2023-as G14-es modell az egyetlen a Zephyrus szériából, ami az AMD processzorát használja, itt a legmagasabb konfig elmegy egészen Ryzen 9 7940HS-ig, ami igazán kiemelkedő, főleg, hogy egy 14 colos gépről beszélünk, és persze ez a modell is megkapta az RTX 4090-est a felső konfigokban, viszont itt már „csak” 125W-on zakatol ez a kártya.Tavaly ez a modell full AMD volt, mind grafikus chip, mind processzor terén, idén úgy látszik, az Asus a felső kategóriában csak az nVidia-ra támaszkodik.
Teljesen őszinték leszünk, számunkra ez a modell tűnik a legérdektelenebbnek a Zephyrus családból. A top konfig egy visszafogottabb teljesítményű 4090-es az M16-hoz képest, a méret beli különbség pedig nem eget rengető. A felszereltséget ugyanúgy ki kell fizetni ennél a modellnél is, mint az M16-nál, viszont valamivel szerényebb teljesítményt fogja tudni nyújtani a gép, mint a nagytestvére.
Memória tekintetében sincs lehetőség bővítésre, egy darab, alaplapra forrasztott modul találunk a konfigokban, így ami mellett döntünk, az végleges lesz. Ha ezt a gépet választod, mindenképp azt javasoljuk, hogy a 32GB-s modellt válaszd, ha hosszú távra tervezel.
Ezt a modellt tényleg csak azoknak ajánljuk, akiknek ennyire sokat számít a gép mérete. Ebből a felhozatalból ez a legkevésbé érdekes modell, és szerintünk a teljesítmény visszaesést a nagyobb testvérekhez képest csak nagyon kevés embernél fogja tudni igazolni a kis méret.

Asus Strix G és Strix Scar család
A felső középkategóriában szintén érdekes változások történtek idén. A Strix G15-öt felváltja a G16, a G17-et pedig a G18. Mindkettő modell nagyobb kijelzőt kapott, amik leginkább a képarány változása miatt lehetnek nagyobbak, míg a gép mérete a tavalyi modellekhez képest nem, vagy szinte alig változik.Mind a G16 és a G18-as modellek 16:10-es képarányú kijelzőket kaptak.
A Strix G széria legmagasabb konfigja megkapta az nVidia RTX 4080-at, míg a SCAR széria egészen 4090-ig elmegy.
Mindkét modell 175W-on tudja pörgetni a kártyákat, így szerintünk idén is ez a család az, ahol kimagasló minőséget kapsz, és a legtöbb teljesítményt adják a pénzedért.
Oké, beáldozod érte a full alumínium házat, de ettől függetlenül ezek a gépek nagyon egyben vannak, egyáltalán nincs olcsó érzetük, ráadásul ezek azok, amiknél a teljesítmény sokkal fontosabb szempont, mint a karcsú megjelenés. Mind a SCAR, mint a G szériánál a jelenleg a piacon kapható legjobb hővezetőt használják, ami egy conductonaut folyékony fém (ezt szándékosan nem fordítottuk le).
Tavaly ezt a pasztát mindössze 3 felsőkategóriás modell processzoránál használták, míg idén a Strix családban minden modellnél használják, ráadásul nem csak a procin, hanem a videókártyán is. Ez 5 fok további hűtést eredményez a tavalyi modellekkel és a tavaly használt pasztákkal szemben.
A Strix család idén is kapott MUX kapcsolót és a továbbfejlesztett Optimus-t is.
Az idei modellek már webkamerával is fel vannak szerelve, ezt mindenki döntse el maga, hogy jó változtatás-e, vagy sem, igazából nem oszt nem szoroz. Hogy az erősebb vasat és a nagyobb teljesítményen való működést biztosabbá tegyék, idén a Strix család is megkapta a harmadik ventilátort a hűtőrendszerben, pont, mint a Zephyrus széria. Ennek az egyetlen hátulütője az, hogy míg a tavalyi modelleken pár port a gép hátuljára tudott kerülni, ez idén már nem volt kivitelezhető, mivel a sasszé hátulja így már teljes egészében a hűtő aktív része lett.
Ez ügyben, ahogy a webkamerában sem, szintén nem foglalunk állást, hiszen mindenkinek a saját személyes preferenciája az, hogy milyen portelosztás a kényelmes számára.
A két új méret között még idén is megtaláljuk a tavalyi sasszéba épített 17 colos modellt is, itt ugyanúgy maradt a 16:9-es képernyőarány, és itt még a tavalyi sasszé miatt a hátsó portkiosztás is megtalálható. A 17-es verzió AMD procit használ, és nvidia videókártyát, ami egészen 4090-ig megtalálható ezekben a konfigokban.

Asus TUF széria 2023-ban
A sorozat következő tagjai a TUF gépek, amik egy új modellel rukkoltak elő idénre, ezt Asus TUF Gaming Advantage-nek nevezték el.Ezek full AMD konfigok, mind processzor, mind grafikuskártya szinten, beépített MUX kapcsolóval, és 120W-on futtatott videókártyával.
A TUF széria mindig is a gazdaságosabb gamer családnak számított az Asus-nál, így nem meglepő, hogy ennél a modellnél sem fogunk olyan csúcskategóriás kijelzőt kapni, mint a felsőbb szériáknál. Ettől függetlenül az idei TUF modellek meglepően előkelő panellal jönnek. Két opcióval fogják őket gyártani, ezek közül a drágábbik kifejezetten erősnek tűnik a maga 2560x1600-as felbontásával, 240Hz-es képfrissítésével és 500nites fényerejével. A másik opció egy full HD, 165Hz-es kijelző, ami még mindig igazolható lesz, ha azok a modellek megfelelően lesznek beárazva.
Idén az összes TUF megkapja a DDR5-ös memóriamodulokat, míg tavaly azért még találtunk ezek között a modellek között DDR4-gyel szerelteket is. Ez egy mindenképpen jól átgondolt és indokolt upgrade, elvégre gamer gépekről van szó. A TUF család alsó tagjai is megkapták a többi gépnél is látható upgrade-eket mind processzorokat, mind videókártyát tekintve erős teljesítménynövekedéssel jár. A TUF A széria AMD processzorokkal szerelt modelleket jelöl, míg az F széria intel processzorokkal jön. Mind a két széria nVidia RTX kártyákkal jön ki, így full AMD konfigokat idén nagyon keveset találunk az Asus kínálatában.
Érdemes váltani?
Akár a legfelső, Zephyrus termékcsaládról, akár a gazdaságos árfekvésű TUF szériáról legyen szó, az Asus idén is kitett magáért. A modellfrissítések nagyrészt jól átgondoltak, és tényleges gyorsulást hoznak akár már a tavalyi modellekhez képest is, de a nagy kérdés, hogy érdemes-e egy tavalyi akár RTX3080-nal szerelt gépet lecserélnünk?Ezt nyilván nem fogjuk tudni eldönteni, hiszen mindenki a saját igénye és lehetősége szerint fejleszti a gépét. Az biztos, hogy a 30-as sorozattal szerelt gépek még jó pár évig teljes értékű erőművek lesznek, de az is tény, hogy az intel 13. generációs procijai igen jók lettek.
Azt nem mondjuk, hogy egy egyéves gépet gondolkodás nélkül lecserélnék az idei modellekre, de azt nagy magabiztossággal tudjuk mondani, hogy ha kezded érezni, hogy annyira már nem futnak jól a játékok a gépeden, amiben neadjisten még egy 16-tal vagy 10-zel kezdődő nVidia kártya ketyeg, akkor ez egy nagyon jó év a váltásra, mégpedig több okból is.
Az idén sokkal nagyobb hangsúlyt fordítottak a gépek hűtésének optimalizálására, mint az elmúlt pár évben.
Az új grafikus kártyák nemcsak gyorsabbak, de nagyobb teljesítményen is tudják járatni őket a laptopokban, mint a régieket, így ez még hozzáad a gép teljesítményének növekedéséhez.
A DDR5-ös memóriák idén sokkal jobban elterjedtek, mint tavaly, így arányaiban már nem dobják meg az ezekkel a modulokkal szerelt gépek árait, teljesítményüket viszont annál inkább.
Végezetül pedig kihagytunk két szériát az idei felhozatalból, a Zephyrus Duo és a ROG Flow modelleket. Ezek is megkapták az idei upgrade-et, viszont ezek a gépek valamilyen szinten túl speciálisak ahhoz, hogy a „hagyományos” gamer laptopok közé soroljuk őket, így jobbnak láttuk nem belekavarni őket ebbe a listába.