Ez az oldal sütiket használ a felhasználói élmény javítására. Ha bővenn infót szeretnél arról, hogy használjuk a sütiket, ide kattintva részletesen is el tudod olvasni adatvédelmi tájékoztatónkat.
Kategóriák / Termékek

Hogy válasszak irodai laptopot?



Ha valaki ma megkérdi tőlünk, hogy mi a legjobb laptop irodai munkára, akkor általában nem igazán tudjuk azonnal a megfelelő választ megadni a kérdésre.

Az irodai laptop hallatán gépigény tekintetében sokunknak egy ezeréves krumpli gép ugrik be, amin még képes elfutni egy régi dobozos Office csomag egy ablakos üzemmódban, és persze alkalmas e-mail-ek megírására, vagy nem túl nagy excel fájlok kezelésére.

És igen, ha csak ennyi az igény, akkor akár már 40-50 ezer forintból is meg tudunk venni egy gépet, ami a fenti alkalmazásokra megfelel.
A kérdés inkább ott kezdődik, hogy mennyi mindent szeretnénk elvégezni az „irodai” laptopunkon, mennyire szeretnénk, ha megbízható lenne, mennyire fogjuk más területeken is használni az eszközt, és akkor még szóba sem került, hogy mennyit számít nekünk a gép kinézete, hordozhatósága, a kijelzőjének a minősége.
Manapság ezek a kérdések egyre többünk számára vetődnek fel egy-egy új gép vásárlásakor. A 2020-as vírushelyzet után nagyon sokan maradtak tartósan home office-ban, és nagyon sokan ténylegesen a laptopjukon töltik nemcsak munkaidejük jelentős részét, de a munkaidő utáni kikapcsolódás, filmnézés, egyéb rekreációs tevékenységek is ezen az eszközön történnek.

Ezeket figyelembe véve nagyon nem mindegy, hogy milyen irodai laptopot választunk magunknak, hiszen manapság egy ilyen gépnek nemcsak futtatnia kell tudni a szükséges programokat, hanem megbízhatónak kell lennie, és valljuk be, hogy szívesebben dolgozunk egy olyan eszközön, aminek használata minket is elégedettséggel tölt el.

Az irodai laptopok kifejezés önmagában baromi tág fogalom, így szögezzük le az elején, hogy mi onnan indulunk ki, hogy a legminimálisabb funkciók, amiknek a kiválasztott gépnek meg kell felelnie, azok a következők:
- szövegek szerkesztése a mai népszerű irodai alkalmazásokban
- e-mail kliensek használata
- weboldalak böngészése
- gyakori webkamerás chat programok használata
- több ezer soros táblázatok kezelése
- könnyebb grafikai szerkesztések elvégzése a népszerűbb grafikai programokban (Photoshop, Affinity, Corel Draw, Illustrator)

Ajánlott modelljeink mindegyike képes a fenti úgynevezett digitális létminimum megteremtésére, és valószínűleg még jóval többre is.

A másik nagyon fontos tényező az irodai gépek választásánál a hordozhatóság. Ez mind a laptop méretére, mind pedig a súlyára is igaz.
Nagyon fontos, hogy minél vékonyabb, kompaktabb ma egy számítógép, annál nehezebb megoldani a hatékony hűtését. Ez a fenti programok használatánál nagyon ritkán, vagy soha nem fog gondot okozni, egész egyszerűen azért, mert a mai konfigurációk már elég erősek ahhoz, hogy szinte meg se érezzék a fenti igénybevételt.
Abban a pillanatban azonban, amikor mind a grafikus kártyát, mind a processzort megterhelő alkalmazásokat kezdünk el használni, megmutatkozik ez a hátrány ezeknél a gépeknél.
Még egyszer mondjuk, hogy aki ezekre a feladatokra vesz gépet, valószínűleg soha nem fog találkozni ezzel a problémával, de azt ne várjuk el egy ilyen géptől, hogy munka után mindenféle gond nélkül fogunk tudni futtatni egy új megjelenésű AAA játékot, vagy hogy akár egy videószerkesztésnél ugyanolyan sebességgel renderelje le az elkészült fájlt, mint egy sokkal jobb hűtéssel ellátott asztali gép, vagy egy robosztusabb házba, sokkal hatékonyabb hűtéssel készült gamer laptop.

Jogosan vetődik fel a kérdés, hogy mi van azokkal az emberekkel, akik komoly gépigényre vágynak, adott esetben a fenti alkalmazásokon felül igenis tervező programokat, nagyobb felbontású kiadványokat, videókat is szeretnének szerkeszteni a gépükön, adott esetben pedig igenis szeretnének nagy gépigényű játékokat futtatni, mindezt pedig úgy, hogy nem akarnak lemondani a hordozhatóságról.
Nos, erre is van megoldás, viszont az biztos, hogy ez egyáltalán nem fogja kímélni pénztárcánkat, és még akkor is él az, hogy akármilyen erős vassal is vesszük meg ezeket a kecses, vékony laptopokat, valamekkora kompromisszumot mindenképp meg kell kötnünk a hordozhatóság mellett a teljesítmény rovására.
Lehet, hogy a 2021-es Dell XPS15 már iszonyat erős konfiggal működik, nagyon vékony, nagyon kecses, nagyon hordozható, de ezért közel 1 millió forintot kell fizetnünk, ráadásul ezért az összegért még mindig egy olyan konfigot kapunk, ami még bőven nem a legújabb grafikus kártyával van ellátva, még csak 10. generációs intel proci ketyeg benne, és mindez úgy, hogy a teljesítménye nem fog tudni versenyezni egy robosztusabb sasszéba épített gamer versenytársával. Félreértés ne essék, ez egy nagyon izmos konfig, csak majdnem a kétszeresét kell megfizetnünk azért, hogy ezt a konfigot egy ilyen kis formátumban produkálni tudták nekünk.
Ettől függetlenül, szerintünk az egyik legjobb irodai gép még 2021-ben is, és az is biztos, hogy egy ilyen masinán öröm a munka, szóval lebeszélni senkit nem akarunk róla.

Szerencsére azért van még jópár lépcsőfok eddig a gépig, így megpróbálunk most egy kisebb összeállítást ajánlani több árkategóriában is olyan gépekből, amiket mi is szívesen használnánk:

A legolcsóbb versenyző a kiszemelt gépek közül nem egy mai darab, de tökéletesen megfelel a fent lefektetett igényeknek, és még bőven marad tartaléka azon felül, hogy a szükséges irodai programokat elfuttatja.



Ez nem más, mint az Asus közel kétéves modellje, az Asus Vivobook X409FA.
Ebben a gépben egy szuper megbízható, kis áramigényű proci muzsikál. Több konfiggal is kapható ez a gép, így találunk i3-as és i5-ös konfigurációt is.
Mi most a legolcsóbb, i310110U processzorral szerelt modellt nézzük, ami már 160 ezer forint körül a miénk lehet.
Mit kapunk cserébe?
Nos, egy viszonylag kis méretű gépet, ami 14 colos kijelzőjével még kifejezetten jó képminőségével, 8GB RAM memóriájával és 256GB-s SSD-jével egy igazán ütőképes darab.
Ha a tárkapacitás nem lenne elég, ne csüggedjünk, a laptopban van egy 2,5 colos bővítőhely, ide akár hagyományos merevlemezt vagy 2,5 colos SSD-t is tehetünk. A gépnek egyetlen memória slot-ja van, így, ha memóriát akarunk bővíteni, akkor azt csak úgy tehetjük meg, ha kicseréljük a benne levőt, de szerintünk egy ilyen konfigba ez nem feltétlenül szükséges. Továbbá nyilván nincs dual channel memóriánk sem, aminek hiányát feltehetőleg szintén nem fogjuk észrevenni ennél a gépnél.
Ez még egy viszonylag régebbi sasszéba szerelt gép, így formátumát tekintve még kicsit a hagyományos laptopok felé hajaz a kinézete, nem a modernebb ultra vékonyak felé, de cserébe az ára nagyon elfogadható, és még mindig megkapjuk a Vivobook-ok jellegzetes alumínium fedlapját is a monitoron.
Ami egy nagyon hasznos plusz, hogy a gép rendelkezik ujjlenyomatolvasóval, így különösen alkalmas munkahelyi használatra, mivel a bejelentkezés nagyon gyors, nem kell állandóan a jelszót gépelnünk, ha visszatérünk asztalunkhoz. (Ugye te is mindig lezárod a géped, ha elmész az asztalodtól a munkahelyeden!)




A következő kiszemeltünk szintén egy Asus gép (ami nem az utolsó a listában) és szintén egy Vivobook, ami nem más, mint az S15 S533 modellje. Ez a modell konfigurációtól függően már 200 – 250 ezer forint körül mozog. Ez már eggyel újabb sasszéba van építve, kicsit vékonyabb, mint az első modell, egy valamivel újabb, 10. generációs i5-ös hajtja, és egy dedikált nVidia MX videókártya is helyet kapott benne. Ez azoknak ad nagyon nagy plusz erőt az előző modellhez képest, akik tervezőprogramokkal is dolgoznak a mindennapokban. A konfig többi része gyakorlatilag megegyezik az előbbivel, így, ha nem használjuk ki a gyorsabb procit és a dedikált videókártyát, akkor nem feltétlenül ez az optimális választás, viszont az biztos, hogy ár-érték arányban egy nagyon jó kis kompakt gépet kapunk minőségi alkatrészekből.

Ha a gazdaságos megoldás nem játszik nálunk, és a középkategóriánál is jobb gépet szeretnénk, akkor meg is érkezünk az ASUS Zenbook-ok birodalmába.
Ha a cikket olvasba azt gondolod, hogy egy kicsit elfogultak vagyunk az ASUS-t illetően, akkor nem fogunk hazudni, teljesen igazad van. Ez csak a személyes tapasztalatunk, de az eddigi árkategóriákban nem nagyon lehet olyan gépeket találni szerintünk, amik mind minőségben, mind dizájnban is felvehetik a versenyt az eddigi modellekkel. Ha a Zenbook-okat nézzük, akkor már vannak lehetőségeink, hiszen itt már akár régi Dell-eket is nézegethetünk, de akár a legolcsóbb Macbook Air is szóba jöhet, de most elsősorban igyekszünk a Windows-os rendszerekre fókuszálni.




Az ASUS Zenbook UX425-ös modellje a prémium ultrabook kategóriában szerintünk talán az egyik legjobban összerakott darab. Az általunk kiszemelt modell szíve a 11. generációs i5-ös processzor. A gépet 16GB rammal szerelték, amiből 8GB az alaplapra van forrasztva, így 24GB-ig tudjuk bővíteni.
A tárhely egy szupergyors NVMe SSD 512GB-os kapacitással, ami, ha nem lenne elég, természetesen cserélhető nagyobbra. A kis méret ellenére ez a laptop nagyon jól el van látva csatalakozókkal, így egy teljes méretű HDMI, két USB 3.2 és két USB-C csatlakozó is rendelkezésünkre áll, ráadásul Thunderbolt 4-es támogatással is, aminek köszönhetően könnyedén csatlakoztathatunk akár külső videókártyát is a géphez.
De a Zenbook-oknál a konfiguráció csak egy dolog. A gép kidolgozása az utolsó csavarig prémium. A fantasztikusan kinéző körkörösen szálcsiszolt alumínium ház és a masszív alu sasszé is ezt adja vissza. Az egyetlen negatívum, amit erről a házról mindenképp el kell mondanunk az az, hogy minden ujjlenyomat meg fog látszani rajta. Ha ez odaver az OCD-dnek, mindig legyen nálad mikroszálas törlőkendő, hogy az esztétikai érzeted ne boruljon fel. De komolyra fordítva a szót, ez egy ízig-vérig első osztályú gép. Kecses, vékony, baromi könnyű, mindössze 1,2kg-ot nyom, így szinte észrevétlenül hordozhatod magaddal.



Ha pedig az ár-érték arány sem számít, és számodra nincsenek kompromisszumok, akkor meg is érkeztünk a 700 ezer pluszos kategóriába, ahol a szuperprémium laptopok laknak. Itt is elég kiélezett a verseny, de szerintünk ezt a szektort túlnyomó részben az Apple és a Dell laptopjai uralják, de simán ide lehet sorolni akár az Asus duplakijelzős Zenbook Pro Duo-t is. Mint azt fenn is említettük, ebben a cikkben inkább a Windows-os konfigokra összpontosítunk, ezért az Apple gépeket most átugorjuk, és bemutatjuk az irodai gépek királyát, ami nem más, mint a Dell XPS széria 13-as és 15-ös modelljei.




Ezek közül mi leginkább a 13-as modellt ajánljuk, mivel ez a mini erőmű nem véletlenül ül a trónon évek óta. A kis gép olyan masszívan van összerakva, mintha csak egy darab tégla lenne. Amint kinyitod érzed, hogy itt minden anyagból csak a legjobb van felhasználva, mint az ultramerev alumínium borítás a kijelzőn, és a Dell dedikált karbonszálra hajazó szintetikus topcase-e, amin olyan kellemes pihentetni a kezet, mintha a gép egyetlen célja az lenne, hogy kényeztesse a felhasználót munka közben.
A 2021-es modell természetesen 11. generációs i7-es processzor dolgozik, 16GB ram memória van benne, és konfigurációtól függően ebben a modellben is NVMe SSD segíti a gyors munkát. Ami szintén kiemelkedő ebben a gépben az a billentyűzete. Messze ennek a gépnek van a legjobb érzetű billentyűzete, ami szintén nagy előny, ha sokat kell dolgoznunk a laptopon.
Ha fotókat vagy videókat editálunk, akkor ez a gép szintén az egyik legjobb, amit kaphatunk, mert 4K felbontású LED kijelzője kifejezetten színhű így fantasztikus élményt ad ilyen jellegű tevékenységeknél. A kecses dizájn ennél a gépnél sajnos átvette az irányítást a funkcionalitás felett, így csatlakozókkal nem vagyunk nagyon eleresztve. 2db USB-C-t kapunk, amik Thunderbolt 3 támogatásúak, és nagyjából ennyi. Ha több külső eszközt szoktál laptopodra kötni, akkor ehhez a géphez feltétlenül be kell szerezned néhány USB-C hub-ot, kiegészítőt.

Napjainkban egyre többen dolgozhatnak otthonról, illetve nem helyhez kötötten, és sokunknak nagy fejtörést tud okozni, hogy mi lenne a legjobb konfiguráció.
Ebben a cikkben megpróbáltunk ajánlani minden árkategóriából egy-egy modellt, amit adott esetben mi is szívesen használnánk.
Ezeket nem kőbe vésett útmutatásoknak szántuk, inkább igyekeztünk kiválasztani pár modellt, ami az adott kategóriában remek ár-érték arányt képvisel, de mindenképp szem előtt tartottuk azt, hogy mára az „irodai laptop” fogalma eléggé kiszélesedett, és nagyon sok felhasználónak nagyon különböző igényei lehetnek.
Ha ezután a cikk után úgy érzed, nem jutottál előbbre, természetesen állunk rendelkezésedre, kérdéseiddel fordulj nyugodtan kollégáinkhoz, akik készséggel segítenek kiválasztani a számodra megfelelő laptopot.

Elérhetőségeinket itt találod, ahol rögtön tudsz is e-mailt küldeni nekünk...
Tartalomhoz tartozó címkék: HARDVER HÍREK LAPTOP