Ez az oldal sütiket használ a felhasználói élmény javítására. Ha bővenn infót szeretnél arról, hogy használjuk a sütiket, ide kattintva részletesen is el tudod olvasni adatvédelmi tájékoztatónkat.
Kategóriák / Termékek

Miért nem nyúlsz mellé egy JBL-lel



Az audió élmény mindig is sokak számára egyszerre volt szenvedély, és a tökéletes élmény keresése. Amint a mozivásznon megjelent az első film, aminek már hangja is volt, egyértelmű volt, hogy ez az élmény előbb-utóbb be fog költözni a háztartásokba. Mára már természetesnek tartjuk, hogy akár kiváló minőségben is hallgathatunk zenét az utcákat járva, vagy akár az is, hogy egy kisebb társaságot jó hangminőségben szórakoztatni képes eszköz beleférjen a táskánkba.
Az audió termékek piaca az elmúlt 50 évben nemcsak, hogy virágzásnak indult, de óriási léptékű fejlődésen is ment át.

Ennek együttjárója pedig természetesen az, hogy ebben a környezetben a silányabb minőségű termékek is könnyen piacra találnak.
Manapság rengeteg márka vesz minket körül, és mind egy szálig a legjobbnak hirdeti magát, mégis, lépten-nyomon akad pár márka, amikbe többször botlunk bele, ilyen a JBL is. De mi a biztosíték arra, hogy ezzel a márkával nem nyúlunk mellé? Elvégre a tehéntrágyára is rengeteg légy száll.

Rövid cikkünkben megpróbáljuk összefoglalni, hogy mi miért tettük le voksunkat a JBL márka mellett, és hogy mi a garancia arra, hogy nem nyúlsz mellé, ha JBL terméket választasz, legyen szó akár fejhallgatóról, akár Bluetooth hangszóróról, esetleg az otthoni mozizás kiemelkedő hangminőségéért szolgáló sound barról.

 

Egy kivételes elme

James Bullogh Lansing, egy kiemelkedő tehetséggel megáldott mérnök indította útjára a céget még 1934-ben, 25 éves korában. Lansing Manufacturing Co. néven alapította meg első cégét, ami a JBL előfutára volt. Lansingnak nem kisebb szerepe volt a történelemben, mint hogy elősegítse azt, hogy a mozik némaiflmjei végre megszólalhassanak.
Egy nagy filmgyártó cég felkérte ugyanis, hogy tervezzen meg egy moziterem behangosítására alkalmas hangrendszert a filmjeik számára.



Lansing építette meg a világ legelső, kifejezetten mozik számára készített hangrendszert, ez volt a Shearer Horn rendszer. Talámánya rögtön nemzetközi hírűvé tette őt is és cégét is egyaránt, és a Sherer Horn évekig stabil jövedelmet biztosított ahhoz, hogy a cég tovább fejlődhessen és új termékekkel álljanak elő.
Ennek eredményeképpen született meg az Iconic otthoni hangrendszer, ami nagyon leegyszerűsítve a Shearer lekicsinyített változata volt, és ahogy a mozirendszer a filmszínházakban, az Iconic az otthonokban is osztatlan sikert aratott. Lansing küldetésének tekintette, hogy olyan hangszórókat, hangrendszereket tervezzen, amik professzionális hangzást visznek minden háztartásba.



Ezzel a háttérrel alakította meg immáron új cégét, a James B. Lansing Sound-ot, azaz a JBL-t 1946-ban. Hivatalosan ekkortól számítjuk a JBL márka megszületését.

 

Egy márka, amit nagyszüleink is ismerhettek

A JBL első terméke a D130 volt, 1947-ben jelent meg, és egy 12 colos full spektrumban sugárzó hangszóró volt. Sikerességéről elég annyit mondani, hogy azóta ezek a hangszórók gyűjtői darabokká váltak, és manapság állapottól függően akár 2,8 millió forintért is elkelnek. Nyilván nagyban függ az áruk a koruktól és állapotuktól, de a lényeg az, hogy annak ellenére, hogy az audiótechnika hatalmasat fejlódött az elmúlt 50-60 évben, akkor megszületett valami, ami azóta is tökéletes.



Ezt követte a D175 magassugárzó, ami addig elképzelhetetlenül pontos és tiszta hangképet sugárzott a magas frekvenciatartományban, és amit mind a mai napig használnak. Ha szerencséd van, 300 és 700 ezer forint között le is tudsz csapni egy használt darabra, ha egyáltalán találsz.
Ez a két új termék tovább növelte a JBL márka nemzetközi elismertségét. Bárhol is jártál, a JBL egyet jelentett a kimagasló hangminőséggel.




1954-ben született meg egy újabb ikonikus termék, ami Lansing több éves munkájának gyümölcse volt, a Hartsfield, ami egy otthoni hangrendszer volt, ami minden eddig látott terméket felülmúlt.

 

Ez sztereó

1957-ben betört az iparba sztereó hangzás, és természetesen a JBL sem tétovázott belépni az új forradalomba. Ebben az évben került piacra egy újabb, mára már ikonikusnak számító darab, a D44000 Paragon.



Ez szintén a háztartásokba szánt, kimagasló minőségű rendszer volt, ami tökéletes sztereó élményt adott hallgatói számára.
Sikerességét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy egészen 1999-ig gyártásban is maradt ez a rendszer. Több, mint 30 évig!
Érdekességként még annyi, hogy a régi, 60-as évek-beli, jó állapotú gyűjtői darabok ára jelenleg olyan 13,5 millió forint körül mozog.

 

A 60-as évek áttörése

Az 1960-as években megindult a hangstúdiók fejlődése is. Új könnyűzenei stílusok alakultak ki, hatalmas fejlődésen ment keresztül a mikrofonok technológiája is, így a stúdiók számára is olyan hangszórókra volt szükség, amik helyt tudnak állni egy ilyen gyorsan fejlődő közegben.



Az első stúdió monitor hangfal az Olympis D50 volt, ami kifejezetten stúdiók számára készült, és a D50SM otthoni rendszer módosított változata volt. A D50 pár éven belül ipari szabvánnyá vált, és szinte az összes vezető TV csatorna és zenei stúdió használta. Ekkor indult el a JBL a nemzetközi útról a globális ismertség útjára. Geroge Martin, a Beatles producere annyira beleszeretett a D50-be, hogy angliai stúdióját is ezekkel szerelte fel.

 

Az 1970-es évek

1970-re a JBL stúdiómonitorok nemcsak az USA-ban váltak ipari szabvánnyá, hanem Európában, az Egyesült Királyságban és Japánban is. Ebben az időben számos különböző új stúdió hangszóró jött ki, amik közül egy ismét ikonikus darabbá vált. Ez a 4343 névre hallgató volt, és nemcsak a hangmérnökök, de az audiofil tábor is egyként állt be mögé. A terméket 2002-ben váltotta le a 4348-as darab, ami szintén elég sokat elmond arról, hogy egy jó tervezés nem egy évre szól.
 

PRO Sound Comes Home, azaz Professzionális hangzás az ottohnodba is

Ez a filozófia immáron véglegesen első számúvá vált a JBL-nél, és mind a mai napig is ezt a filozófiát vallja ez a márka.
Amit az eddigi fejlesztéseivel megalapozott az 1970-es években, azt sikerre vitte és továbbfejlesztette a 80-as és a 90-es években is. Természetesen ebben a két évtizedben is születtek kimagasló rendszerek, amik mind a mai napig a hangrendszerek legfelső kategóriáját jelentik. Ilyen volt a 80-as években megjelent DD55000 Everest, ami a Paragon továbbfejlesztett változata volt, és amiben a magassugárzót vitték a tökéletesség szintjére. 1998-ban pedig újra szintet léppett a cég a PROJECT K2 S9500 -zal.





Mára a JBL vezető márkává nőtte ki magát a rendezvénytechnikai hangosítás piacán, a fesztiváloktól kezdve a stadionokon át a kisebb rendezvénytermekig a JBL a legismertebb és legelismertebb márka. A mozitermekben az egész világon mind a mai napig megmaradt a cég vezető szerepe, ha a hangrendszerről van szó.
A zenei stúdiók és TV csatornák is előszerettel használják a JBL termékeket.
Az a technikai, mérnöki tudás, ami a fentiekből száramazik mind mind csak eszközei annak, hogy a JBL otthonokba szánt termékei csak profitáljanak mind minőségben mind pedig tartósságban is.
Azt jelenti ez, hogy a legolcsóbb JBL füles is úgy fog szólni, mintha a világ legjobb hangrendszerét hallgatnád?
Természetesen nem. Aki eddig csodákat tett, azokról leginkább különböző vallásokban emlékezünk meg. Nem várhatod el egy pár ezer forintos kis fülhallagatótól, hogy ugyanazt halld benne, mint egy több százezer forintosban, mint ahogy soha nem lesz egy kézben elférő kis hangszórónak olyan testet átjáró basszusa, mint amilyeneket a fesztiválok nagy színpadjai előtt élhetsz át.
Amiben biztos lehetsz, hogy azért az árért, amit kifizetsz egy JBL termékért olyan minőséget kapsz, hang és termékminőséget egyaránt, amit azért az árért szinte senki más nem tud nyújtani.
A JBL termékek a legolcsóbbtól a legdrágábbig megbízhatóak, és a legolcsóbb termék is azon filozófia mentén készül, amit a 70-es években fogalmaztak meg:

PRO Sound Comes Home, azaz Professzionális hangzás az ottohnodba is
Tartalomhoz tartozó címkék: AUDIÓ HARDVER HÍREK