Ez az oldal sütiket használ a felhasználói élmény javítására. Ha bővenn infót szeretnél arról, hogy használjuk a sütiket, ide kattintva részletesen is el tudod olvasni adatvédelmi tájékoztatónkat.
Kategóriák / Termékek

Sony és Microsoft vita a COD jövőjéről



Az év legnagyobb játékipari felvásárlása javában zajlik, amint a Microsoft magába olvasztja az egész Activision Blizzard vállalatot, hogy remélhetőleg aztán megpróbálja gatyába rázni az utóbbi években szinte csak botrányairól és elég gyengén induló megjelenéseiről híres, régen méltán nagy hírű céget, de leginkább annak szellemi termékeit, amik mostanra már több generáció kedvencei. Jelenleg, lévén mindkettő cég számos országban tevékenykedik, a Microsoft-nak egy halom országból meg kell szereznie az engedélyt ahhoz, hogy ténylegesen elindulhasson a felvásárlás.



Nyilván ezek közül a legfontosabbak az egyesült államok beli FTC és az EU-n belül tevékenykedő European Comission, de ahhoz, hogy a felvásárlás végbe tudjon menni, összesen közel 20 államból kell megszerezni az engedélyeket. (Japán, Új Zéland, Egyesült Királyság, Kína, Dél Korea stb. …)
Az egyik ország Brazília, ahol az engedélykérés még májusban kezdődött meg. Brazília pedig annyira transzparensen kezeli a közügyeket, hogy azokba bárki bármikor betekintést nyerhet, így nemcsak az egész engedélykérési folyamatot követhetjük figyelemmel, hanem azt is, hogy különböző cégeknek milyen kérdéseket tettek fel a felvásárlással kapcsolatban, és hogy azok milyen válaszokat adtak. Egy ilyen hatalmas felvásárlás során azért kérdezik meg a versenytársakat is arról, hogy milyen hatással lesz a felvásárlás a piaci versenyre, esetleg a felvásárlással juthat a felvásárló cég olyan előnyhöz, ami aztán kedvezőtlenül módosítja a piacot, és ezen válaszok kiértékelése után adják ki a különböző országok az engedélyt a felvásárlásra.
A kérdések között többek között szerepel az, hogy például a játékok digitális és fizikai másolatok értékesítésére egy piacként tekinthetünk vagy két teljesen különbőzre.

A videójáték piacot egy piacként kezeljük platformoktól függetlenül vagy minden platformot (PC, konzol és mobil) külön piacként kezeljünk.

Az előfizetéses rendszerek közvetlen versenytársként értelmezendők a videójáték piacon a per játékeladásokkal, vagy a különböző előfizetési rendszerek csak egymás vetélytársai, a per darab eladásokra nincsenek kihatással.



Ilyen és hasonló kérdésekből álló kérdőívet kapott a felvásárlás során rengeteg cég, többek között a Warner Bros, az Ubisoft, a Riot, a Bandai Namco, a Google, Amazon, Meta, és persze a Sony is. Meg még sok más is.

Hála Brazília átlátható közügykezelési rendszerének a cégeknek kiküldött kérdőívekre adott válaszok mind elérhetők bárki számára a neten, amiket egy Idas nevű felhasználó ki is elemzett, és a lényeges részleteket le is közölte több fórumon is.

Itt derült fény arra, hogy a legtöbb nagyvállalat szemmel láthatólag nem támaszt semmilyen komolyabb ellenérzést a felvásárlással kapcsolatban, nem érzik veszélyben a piacot egy ekkora mértékű felvásárlás után sem, viszont a Sony-nak aggályai vannak azzal kapcsolatban, hogy ha a Microsoft birtokába kerül az Activision összes szellemi terméke, akkor a Microsoft képes lesz úgy befolyásolni a konzol piacot, ami akár a Playstation platform ellehetetlenedéséhez is vezethet, ez pedig egyetlen nagy név, a Call Of Duty sorozat miatt lehetséges.



A COD mára egy akkora márkává nőtte ki magát, hogy ha például a Microsoft úgy dönt, hogy a következő megjelenéseket nem fogja kiadni Playstation Platformra, akkor azzal rengeteg ember konzolvásárlási döntését manipulálhatja.
A Sony válasza is rávilágít arra, hogy mára a játékiparban egyes címek akkora közönséget vonzottak be, hogy akár egyetlen egy ilyen játék piaci átpozicionálása olyan ráhatással lehet a játékipar szereplőire, ami akár tönkre is tehet cégóriásokat.

A megkérdezettek többsége a témában azzal érvel, hogy a COD igen nagy név, de a felvásárlás után is bőven marad versenytársa a piacon, mint például a Battlefield, Rainbow Six, Valorant, PUBG, Destiny vagy akár az Apex Legends.

A Sony viszont azzal érvel a felvásárlás ellen, hogy manapság nagyon kevés cég képes AAA játékokat készíteni, hiszen ezek fejlesztése manapság 100 millió dolláros nagyságrendben mérhető, ilyen kiadásokat pedig jelenleg csak az Activision, a Riot és az EA engedhet meg magának, és a Sony állítása szerint, még ezek a cégek sem képesek olyan játékot fejleszteni, ami méltó versenytársa lehetne a Call Of Duty családnak.



A Sony legnagyobb félelme a felvásárlással kapcsolatban állításuk szerint az, hogy ha a Microsoft bekorlátozza a COD megjelenéseket PC és Xbox platformokra, akkor a maradék pár cég hosszú évek munkájával sem lesz képes egy olyan új címet kiadni, ami reális versenytársa lehetne a COD-nak, és az, hogy emberek milliói fognak így lemondani a PS platformról, mivel ott nem lesz elérhető ez a cím.

A Sony másik fő érve a felvásárlás ellen az előfizetési modell az egyedi játékvásárlásokkal szemben. Történetesen az, hogy az Xbox game pass térnyerése erősen torzította a piacot azzal, hogy hatalmas hátrányba hozta a hagyományos értékesítési modellekkel működő cégeket is azzal, hogy 60 eurós AAA játékokhoz juthat valaki havi mindössze 5 euró befizetésével már a játék megjelenésének a napján.

A Sony fő problémája ezzel kapcsolatban az, hogy globális szinten a game pass 60-70%-os részesedést hasított ki magának a játékok piacából, (ami Brazíliában különösen igaz, mivel ott a játékpiac közel 80%-át uralja ez az előfizetési modell).

A konzolpiacon nyilván a Sony legnagyobb riválisa a Microsoft, így érthető, hogy igyekszik megakadályozni ezt a felvásárlást, de vajon valós-e a Sony félelme?

A válasz nyilván nem egyszerű, de amit jelenleg tudunk az az, hogy a Microsoft a felvásárlás kezdetekor rögzítette, hogy a felvásárlás után is legalább 3 COD kiadás ugyanúgy meg fog jelenni PS platformon is.
A COD termékcsalád évi legalább 3 milliárd dolláros bevétel jelenleg, sőt, gyakorlatilag mondhatjuk, hogy a Candy Crush Saga mellett az egyelten olyan termék, ami egyáltalán még élteben tartja/tartotta az Activision-t.



Ennek a bevételnek közel 30%-áért a Sony felel, azaz a bevétel ekkora hányada érkezik az ő platformjukról, így egyáltalán nem biztos, hogy a Microsoftnak érdeke lenne a távolabbi jövőben is levenni erről a platformról ezt a játékot. Ez azért sem valószínű, mert bár lehet, hogy millió új Xbox felhasználót generálna ez a döntés, de az még mindig nem közelítené meg azt a bevételt, ami amúgy a Sony-tól érkezik.

A Microsoft természetesen ennek megfelelően reagált ezekre az aggályokra. Állításuk szerint nem jelentene versenyhátrányt a PS-nek a felvásárlás, ráadásul csak a Sony állt elő ezzel a kifogással az összes nagyvállalat közül, akiket megkérdeztek, ami igaz is, utána lehet nézni a dokumentumokban.

Szerintük a Sony azt nem szeretné, hogy a COD franchise egyik napon megjelenjen az Xbox game pass-ban, és ezért próbálják megakadályozni a felvásárlást, illetve azért, mert nem tudnak hatékonyan versenyezni az Xbox előfizetési rendszerével, ami nem véletlenül nyert ekkora teret magának az elmúlt 5-6 évben.

Ha részletesebben szeretnél utánaolvasni ennek a vitának, akkor a forrásainkat itt találod:

Ides írását itt olvashatod el teljes egészében

A Microsoft álláspontját itt tudod elolvani

A brazil kormány dokumentumai között pedig itt tudsz keresgélni.

Tartalomhoz tartozó címkék: GAMER HÍREK