Manapság, amikor már 16GB-s pendrive-ot is alig lehet kapni, előfordulhat, hogy a régi, hűséges 8GB-s, 4GB, vagy akár ennél is kisebb kapacitású UB pendrive-jaink a fiókunk mélyén fogják a port. De így kell-e ennek lennie? Itt van 5 tipp, hogy hogyan tudod hasznosítani ezeket az eszközöket, amik felett csak részben járt el az idő.
1. tipp: Hordozható alkalmazások gyűjtemény

Egy kisebb méretű régi pendrive is rengeteg hasznos hordozható alkalmazást tud tárolni, így könnyedén össze tudod állítani a te bárhol használható állomásodat.
A portableapps.com oldalon több mint 400 alkalmazás közül válogathatod össze azt, ami a városi túlélőszettedhez szükséges.
Az audió szerkesztőktől kezdve a portable böngészőkön át az irodai alkalmazásokon keresztül a játékokig mindent megtalálsz, így mindig nálad lehet egy számodra hasznos programgyűjtemény, amit akárhol, akármilyen gépnél vagy, fogsz tudni használni. Az egész ráadásul egy varázsló segítségével használható, szóval még annyi vesződség sincs vele, hogy egyesével le kell töltened a programokat, amiket aztán fel kell másolni a pendrive-ra. Csak töltsd le az installert, futtasd, és pipáld ki, hogy mely szoftvereket töltse fel az USB-dre, és már használhatod is.
2. tipp: Személyes iratok, dokumentumok tárolása

Na ez a téma egy kicsit kényes dolog, viszont, ha jól van kivitelezve, akkor nagyon hasznos tud lenni.
Akár sokat utazol, akár keveset, mindig történhet valami malőr. Akár elvesztheted útleveled, akár kizsebelhetnek. Gyakran javasolják, hogy ha utazunk, akkor főleg az útlevelünkből mindig tartsunk egy másolatot is egy biztonságos helyen, például hotelunk széfjében. Ez azonban csak még egy adag felesleges papír, amit szintén be kell tenni valami kis hordozható mappába, satöbbi.
Ha már úgyis másolatot akarsz magaddal vinni akár csak egy iratodról is, akkor akár az összes fontos papírodról készíthetsz elektronikus másolatot, és nincs az a kis méretű USB drive, amire ezek ne férnének el.
Ennek viszont az a kockázata, hogy egy USB stick-en lesz tárolva az egész perszónád, minden személyes adatod, ami bizony nem kis kockázat, hiszen, ha elveszted az UB-t, akkor aki megtalálja, annál ott lesz minden adatod, amivel visszaélhet. Itt jön a képbe, hogy ezeket a típusú meghajtókat nagyon körültekintően kell megcsinálni, érdemes egy ingyenes titkosító szoftvert használni, ilyeneket pedig találsz diskcryptor.org vagy a veracrypt.fr oldalakon. Ezek nyílt forráskódú, ingyenesen használható programok és 100%-osan biztonságosak. Ha ezekkel titkosítod a pendrive-odat, akkor garantáltan nem fognak hozzáférni kényes adataidhoz, ha elveszted, nálad pedig mindig ott lesznek dokumentumaid másolatai kéznél, ha bármi történne.
Onnantól pedig már csak arra kell ügyelned, hogy ne egy helyen tartsd az irataidat a másolatokkal rendelkező pendrive-val, mert ha mindkettő elvész, akkor az egésznek semmi értelme nem volt.
3. tipp: Rendszervisszaállító szerszámosláda

Ha valaha volt már olyanod, hogy összeomlott a rendszered, és teljesen újra kellett húznod a géped, akkor egy ilyen kis digitális svájci bicska meg fogja könnyíteni, ha legközelebb ilyen fordulna elő veled. Számos felület ajánl ilyen összeállítást, mi a hirensbootcd.org oldalt emelnénk ki, mivel itt rengeteg hasznos eszköz közül választhatsz, és nagyon könnyen dobhatod magadnak össze rendszervisszaállító USB drive-odat.
4. tipp: Valódi inkognitó mód használata

Ezt a tippet akkor ajánljuk, ha szeretnéd, hogy néha teljesen eltűnjön a digitális lábnyomod, ami manapság már könnyen kijelenthetjük, hogy nem csak azoknak az igénye, akik a zavarosban halásznak. Mivel manapság már tényleg minden lélegzetvételünket (sok embernél szó szerint!) követi a technológia, minden tevékenységünk loggolva van nemcsak a mi eszközeinken, hanem rengeteg cégén is is, így nem meglepő, ha arra vágyunk, hogy adatainkat ne használhassák mindenkor és mindenhol. Persze, jó dolog, ha például az ember egy új JBL fülhallgatóra vágyik, és a keresés után egy csomószor jobbnál jobb JBL fülhallgató reklámok jönnek irányítottan szembe velünk akárhol is böngésszünk, de azért a nagyvállalati profilozásnak is megvannak a határai.
Ha teljesen el akarod tüntetni a jövőbeni digitális lábnyomod, akkor mi a Tails alkalmazást ajánljuk.
Ez gyakorlatilag egy kizárólag USB-ről futó rendszert telepít fel pendrive-odra, és gyakorlatilag szinte az összes mai gépen képes futni. Ha a géped nem öregebb 10 évnél, akkor 99%-ban kijelenthetjük, hogy ez a rendszer fog rajta működni. A szoftvert itt találod: https://tails.boum.org/
Tails gyakorlatilag mindig egy új virtuális számítógépet hoz létre, akárhányszor újrabootolod a géped, és amikor befejezted a böngészést, és leálíltod a géped, minden előzményt, minden kis digitális morzsát töröl, így biztonságosan böngészhetsz a világhálón anélkül, hogy nyomot hagynál.
5. tipp: Jótékonykodás

Manapság már szinte mindenkinek értéktelen egy 4GB-s vagy annál kisebb pendrive, és nyugodtan tekintsd magad szerencsésnek, ha te is közéjük tartozol.
Sajnos azonban a világon még mindig nagyon sokunknak akár egy ekkora pendrive is luxus, sőt, vannak olyan elszigetelt országok, mint például Észak Kórea, ahol az embereknek semmi hozzáférésük sincs ahhoz a szórakozáshoz, ami nekünk természetes. Számos jótékonysági szervezet gyűjt pendrive-okat, mi pedig maradva a fenti példánknál a https://flashdrivesforfreedom.org/ szervezetet emelnénk ki. Ők régi pendrive-okat gyűjtenek azoktól, akik adakoznak nekik, ezekre aztán könyveket, filmeket, zenéket, oktatóanyagokat másolnak fel, és a saját pénzükön működtetett csempészhálózaton keresztül juttatják be őket Észak Kóreába.
Az embereknek akkor is igényük van a szórakozásra, ha rendkívüli elnyomásban élnek. Az észak kóreaiak sem kivételek ez alól, akik gyakran óriási kockázatot vállalnak csak azzal, ha megnéznek egy-egy nyugaton készült játékfilmet.
Reméljük, hogy tippjeink közül legalább egyet is hasznosnak találtál, és sikerült megmentenünk pár fiók alján porosodó pendrive-ot a végleges elfeledettségtől. Elvégre ezek az eszközök nagyrészt ma is tökéletesen használhatók és használhatóvá tehetők. Ha pedig nem, még mindig ott a jótékonykodás, elvégre más szemete lehet más kincse is akár. Soha nem tudhatod.
Ha pedig megtetszett egy tipp, de nincs régi, használaton kívüli USB-d, ne csüggedj, nálunk rengeteg van, itt tudsz böngészni belőlük...